Rudbeckia hirta (Čiernooká Susan)

Rudbeckia hirta (Čiernooká Susan)

Čiernooká Susan, Žltooká Daisy, Hnedooká Susan, Hnedá Betty, Zlatý Jeruzalem, Anglické býčie oko, Žltá Daisy


Rudbeckia hirta (Black-Eyed Susan) je dvojročná alebo krátkotrvajúca trvalka, ktorá sa môže pochváliť žiarivo žltými sedmokráskovými kvetmi, širokými 7 cm a stredovým kotúčom z tmavej čokolády. Vďaka pomerne predĺženému obdobiu kvitnutia, od začiatku leta do jesene, sú kvety atraktívne pre motýle, vtáky a opeľujúci hmyz. Sú nesené na tuhých, vzpriamených stonkách pokrytých drsnými, chlpatými listami kopijovitého tvaru, dlhými 3-7 palcov (7-17 cm). Táto pôvodná prérijná rastlina vytvára prvý rok ružicu listov, po ktorej nasledujú kvety v druhom roku. Kvitne prvý rok zo semien zasadených skoro na jar. Čiernooká Susan sa slobodne sama osieva a udržiava si prítomnosť v krajine. Rudbeckia hirta, ktorá robí na záhrade veľkolepú šou, keď ostatné rastliny začínajú blednúť, znáša teplo, sucho a širokú škálu pôd okrem vlhkých. Veselé kvety čiernookých Zuzan sú najlepšie v prírodnej krajine, kde sa môžu samy siať a voľne sa túlať.

  • Dorastá do výšky 2-3 stopy (60-90 cm) a 1-2 stopy šírky (30-60 cm).
  • Prospieva v plné slnko v priemer , suché až vlhké , dobre odvodnené pôdy . Odolný voči suchu ale dobre reagujú na občasné polievanie. Dodatočné zavlažovanie v suchom roku predĺži obdobie kvitnutia.
  • Smiešne nenáročné na pestovanie , Black-Eyed Susan je skvelým kandidátom na zmiešané hranice , chatové záhrady , chatové záhrady alebo prérie a lúky . Výborne rezané kvety .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami . Dávajte pozor na múčnatku, slimáky a slimáky. Odolný voči jeleňom .
  • Odstráňte a zlikvidujte opotrebované kvety, aby ste podporili predĺžené kvitnutie a zabránili nechceným semenáčikom v budúcej sezóne.
  • Ľahko sa rozmnožuje semenami na jeseň alebo na jar. Semená vysiate na jar by sa mali stratifikovať.
  • Pochádza zo strednej časti Spojených štátov.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 10
Tepelné zóny 1 – 7
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Letničky, trvalky
Rodina rastlín Rudbeckia
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 24' (60 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, hlina
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, suchá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka