Sambucus racemosa (Brusa červená)

Sambucus racemosa (Brusa červená)

Baza červená, Baza európska, Baza červená, Baza šarlátová


Sambucus racemosa (Červená baza) je ideálny do tradičných záhrad a záhrad s divou zverou, je opadavý ker alebo malý strom, ktorý je ozdobený protiľahlými, perovito zloženými zelenými listami, dlhými 6-9 palcov (15-22 cm). Každý jednotlivý list sa skladá z 5 až 7 lístkov, kopijovitých až úzko oválnych a na okrajoch hlboko zarezaných. Koncom jari až začiatkom leta sa v blízkosti končekov konárikov objavujú bohaté kužeľovité zhluky drobných, voňavých, bielych kvetov. Príťažlivé pre kolibríky a motýle, ustupujú vzpriameným zhlukom červených bobúľ, ktoré na jeseň s radosťou požierajú vtáky. Pochádza z Európy, severnej miernej Ázie a Severnej Ameriky v celej Kanade a Spojených štátoch, baza červená sa prirodzene vyskytuje vo vlhkých lesoch, húštinách, brehoch potokov, poliach, plotoch a okrajoch ciest. Tento ľahko pestovateľný ker, pestrý od jari do jesene, vyzerá úžasne v zmiešaných okrajoch alebo ako exemplár s vysokým dopadom. Prispôsobivý v záhradách, znáša zamokrené pôdy a polotieň, pričom ani jeden neznižuje násadu plodov. V severných klimatických podmienkach znesie plné slnko, ale v teplejších oblastiach uprednostňuje čiastočný tieň.

  • Dorastá do výšky 8 – 12 stôp (240 – 360 cm) a šírky 8 – 15 stôp (240 – 450 cm). Táto rastlina sa šíri koreňovými výhonkami a vytvára kolónie.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň , v stredne úrodná , bohaté na humus , vlhký , dobre odvodnené pôdy .
  • Výborná voľba ako a jeden exemplár rastliny , pre zmiešané hranice , neformálne obrazovky alebo živé ploty . Masa v naturalizovaných oblastiach, kde sa môže oceniť šírenie sania. Husté korene a podzemky bazy červenej ju robia užitočnou na stabilizáciu pôdy a kontrolu erózie na vlhkých miestach vrátane brehov potokov.
  • Môže podliehať verticiliovému vädnutiu, muchám a skleníkovému roztoču. Odolný voči jeleňom .
  • Rozmnožujte semenami, odrezkami z mäkkého dreva alebo odrezkami z tvrdého dreva. Semená ľahko klíčia po stratifikácii za studena, pokiaľ je možné zbierať plody skôr, ako dav spevavých vtákov skonzumuje celú úrodu.
  • Profituje z tvrdého prerezávania ako mladej rastliny, aby ste si vytvorili pekný úplný zvyk. Staršie rastliny môžeme po odkvitnutí strihať. Táto rastlina kvitne na starom dreve, takže jarný rez zníži tvorbu kvetov.
  • Všetky časti môžu pri požití spôsobiť nepohodlie
  • Pochádza z Európy, severnej miernej Ázie a Severnej Ameriky naprieč Kanadou a Spojenými štátmi.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 7
Tepelné zóny 1 – 7
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 14, 15, 16, 17, A2, A3
Typ rastliny Kríky, stromy
Rodina rastlín Sambucus – staršina
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 8' – 12' (240 cm – 3,6 m)
Šírenie 8' – 15' (240 cm – 4,5 m)
Medzery 108' – 240' (270 cm – 600 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Missouri,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Gruzínsko,Kentucky,Severná Karolina,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko
Tolerancia Jeleň, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle, Kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata