Sarracenia leucophylla (džbán biely)

Sarracenia leucophylla (džbán biely)

Džbán s bielym vrcholom, biela trúbka


Sarracenia leucophylla (sálač biely) je mäsožravá trvalka cenená pre svoje vzpriamené, štíhle zelené džbány, ktoré sa v hornej tretine stávajú nádherne pigmentovanými bielou. Biele hrdlo aj riasené viečko sú inervované atraktívnymi zelenými alebo červenými žilkami, čo vytvára veľmi pekný efekt. Na jar, kým sa džbány úplne rozvinú, jasne červené kvety vyrastajú jednotlivo na bezlistých stonkách, kde sa do určitej miery ohýbajú. Sú stredne voňavé. Sarracenia leucophylla má pekný zvyk produkovať dve úrody džbánov, prvú na jar a druhú koncom leta, keď ubúda iných džbánov. White-Topped Pitcher Plant je veľmi účinný pri chytaní a zabíjaní hmyzu. Hmyz, ktorý pristane na viečkach, zlákaný atraktívnou farbou listov, je paralyzovaný nektárom. Spadnú do tráviacej tekutiny na dne džbánu, kde sa rozložia a živiny sa absorbujú. Táto rastlina sa najlepšie pestuje v neustále vlhkých pôdach rašelinovej záhrady alebo v nádobách. Je to skvelý doplnok do záhrady s neutrálnou až kyslou vodou.

  • Dorastá do výšky 20-36 palcov a šírky (50-90 cm). Sarracenia leucophylla môže rásť v hustých kolóniách, kde je šťastná.
  • Prospieva v plné slnko v trvalo vlhké až mokré , kyslá pôda . Zavlažujte vodou bez vápna a výsadbu neprihnojujte. Pôda nesmie nikdy vyschnúť, ale koruny rastlín by nemali sedieť dlhší čas vo vode. Mulčujte v zime ihličím, aby ste chránili rastliny pred nízkymi teplotami.
  • Vo všeobecnosti bez chorôb . Dávajte pozor na hmyz, múčniky, vošky a molice.
  • Rozmnožujte semenami, ale rastlina nebude kvitnúť prvých 4-5 rokov. Najjednoduchšie je rozmnožovanie delením podzemkov.
  • Pochádza z juhovýchodu Spojených štátov amerických.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 8
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Sarracenia - džbán
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Medzery 30' – 36' (75 cm – 90 cm)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Vysoká
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhké, ale dobre odvodnené, zle odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné, polo-stále zelené
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Juhovýchodná,Alabama,Florida,Gruzínsko,Mississippi,Severná Karolina
Tolerancia Mokrá pôda
Použitie v záhrade Bažinaté záhrady,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady
Záhradné štýly Préria a lúka

Sprievodcovia s Sarracenia - džbány