Scilla madeirensis (Madeira Squill)

Scilla madeirensis (Madeira Squill)

Madeira Squill, Madeira Blue Bell, Madeira Scilla


Scilla maderensis (Madeiran Squill), pôvodom z ostrova Madeira, je vzácna cibuľová trvalka tvoriaca veľkú a krásnu, ametystovo fialovú cibuľku s priemerom asi 10 cm. Svieže lístie mäsitých, špicatých listov, dlhé až 30 cm, je často zdobené atraktívnymi fialovými bodkami. Koncom jesene až začiatkom zimy si môžete vychutnať 15 cm dlhý kužeľovitý strapec plný početných drobných ametystových kvetov. Kvety ustupujú dužinatým tmavozeleným plodom dozrievajúcim do žlta. Tento exotický druh, ktorý je ohrozený vo voľnej prírode, je v pestovaní veľmi vzácny a na predaj ho možno vidieť len zriedka. Nie je mrazuvzdorná a vyžaduje minimálne 40°F (5°C). Veľkosťou a tvarom podobný amarylisu, možno ho pestovať v interiéri alebo v chladnom skleníku – rovnako ako amaryllis, kde sa časom rozmnoží do veľkej rodiny odnoží. Cibuľa má v lete krátke obdobie vegetačného pokoja, ale na jeseň sa objavia nové listy a o mesiac neskôr nápadná stonka kvetu. Vybraná okrasná žiarovka.

  • Dorastá do výšky 16-24 palcov (40-60 cm).
  • Ľahko sa pestuje v rýchlo odvodňovanej pôde na jasnom, nepriamom svetle a miernych teplotách medzi 7-29 °C počas vegetačného obdobia.
  • Nohavice na začiatku jesene vo vysokokvalitnej črepníkovej zemine, pričom krk a ramená cibule držia nad pôdou. Počas aktívneho rastu zabezpečte pravidelné zavlažovanie a kŕmenie. Uchovávajte v suchu počas letného pokoja a presuňte črepník na chladné miesto do interiéru. Obnovte zalievanie pri prvom náznaku nového rastu.
  • Celá rastlina je jedovatá. Požitie môže spôsobiť vážne nepohodlie. Noste rukavice a po manipulácii si umyte ruky.

Požiadavky

Otužilosť 9 – 11
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Scilla - Squills
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jeseň
Zima
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 4' (10 cm)
Hĺbka 3' – 4' (7 cm – 10 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Použitie v záhrade Terasa a kontajnery

Sprievodcovia so Scilla - Squills