Sedum „Touchdown Jade“ (rozchodník)

Sedum „Touchdown Jade“ (rozchodník)

Rozchodník 'Touchdown Jade', Sedum telephium 'Touchdown Jade', Showy Sedum 'Touchdown Jade', Hylotelephium 'Touchdown Jade'


Kompaktný, s nízkym zvykom, Sedum 'Touchdown Teak' je celkom jedinečný so svojou vynikajúcou silou a niekoľkými korunami, ktoré neklesajú. Pýši sa lesklými modrozelenými listami, ružovočervenými stonkami a mohutným, vzpriameným habitom. Broskyňovo-ružové kvety sa objavujú na jar v koncových cymes, tesne nad listami, kde vytvárajú krásny kontrast. Koncom leta ich nasledujú atraktívne oranžovo sfarbené hlávky semien.

Rázny , vytrvalý , bezstarostný , dobre vyzerajúci , pričom sezóna záujmu trvá viac ako 6 mesiacov od začiatku leta až do zimy, kto by odolal?

  • Táto opadavá trvalka, ktorá sa ľahko pestuje, dorastá do výšky 7 – 10 palcov (17 – 25 cm) a 14 palcov do šírky (35 cm) a tvorí zhluk hustého, mäsitého lístia zakončeného kvetnými pukmi pripomínajúcimi brokolicu. Postupne tieto husto zoskupené púčiky odhalia v polovici až koncom leta drobné hviezdicovité ružové kvety.
  • Lístie aj odumreté súkvetia zostanú atraktívne cez zimu , čo poskytuje ďalší záujem.
  • Poskytuje farbu a kontrast postele , hranice, alebo skalky v čase, keď väčšina rastlín prestala kvitnúť. Účinné, keď zasadil veľa alebo v skupinách.
  • Najlepšie pestované v plné slnko , v priemer , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Znáša veľmi svetlý tieň a chudobné pôdy.
  • Kvety sú atraktívne pre včely, kolibríky, a motýle a sú výborné ako rezané kvety .
  • Sucho a tepelne odolný po založení je odolný voči chorobám !
  • Odolný voči jeleňom
  • Nízka údržba , toto Sedum odpúšťa zanedbanie!

Zástupcovia rodu Hylotelephium, hraničné rozchodníky sú nevyhnutnými krásavcami pre záhradu na konci sezóny a zaslúžia si miesto v štrkových záhradách. Nenáročné, nie agresívne, s mäsitými listami odolnými voči suchu a krásnymi klenutými kvetmi plnými drobných hviezdnatých kvetov, ktoré sa koncom leta alebo začiatkom jesene otvárajú bielym, ružovým alebo červeným kvetom, sú obľúbenou atrakciou motýľov. Vyzerajú obzvlášť atraktívne s Astry, Solidago (okrasné zlaté prúty), Boltonias a okrasné trávy. Ich vyblednuté kvety a hlavy semien, ktoré stoja celé mesiace, poskytujú farebné zobrazenie na konci jesene a zimy, dokonca aj pod snehovými čiapkami. Na výber sú stovky kultivarov a hybridov Hylotelephium. Ktorý bude ten váš?
Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Sedum – rozchodníky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 7' – 10' (17 cm – 25 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 15' – 18' (37 cm – 45 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Préria a lúka