Silphium perfoliatum (kalichovka)

Silphium perfoliatum (kalichovka)

Cup Plant, Indian Cup, Cup Rosin Weed


Silphium perfoliatum (Cup Plant) je veľmi architektonicky vzpriamená trvalka s vysokými, robustnými, štvorcovými stonkami pokrytými párovými, oválnymi listami spojenými okolo stonky, aby vytvorili malú misku, ktorá zadržiava vodu a priťahuje vtáky. Rozvetvené sýtožlté sedmokrásky s priemerom 7 cm, ktoré zdobia 20 až 30 žltých lúčov obklopujúcich tmavší žltý stredový disk, si môžete vychutnať kvitnutie počas 4-6 týždňov od polovice leta do začiatku jesene. Cup Plant priťahuje mnoho návštevníkov, vrátane včiel medonosných, čmeliakov a veľkých nápadných motýľov. Po kvetoch nasledujú semená, ktoré obľubujú vtáky. Cup Plant po zmrazení sčernie a zostane vzpriamený aj po smrti, čím poskytuje architektonickú prítomnosť do zimy. Tento druh sa tiež bežne nazýva Cup Rosin Weed, pretože jeho stonky vyžarujú lepkavú, horkú živicu, keď sú zlomené alebo rezané. Silphium perfoliatum je impozantná rastlina vhodná na zadnú stranu obruby a skvelá voľba do prérií alebo iných prírodných výsadieb.

  • Príjemca prestížneho Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti.
  • Dorastá do výšky 4-8 stôp (120-240 cm) a šírky 1-3 stopy (30-90 cm). Sama siaje plodne. Koreňový systém pozostáva z centrálneho koreňového koreňa a bohatých plytkých podzemkov, ktoré pomáhajú rozširovať rastlinu a často tvoria veľké kolónie.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v priemer , stredná až mokrá , dobre odvodnené pôdy . Uprednostňuje vlhké, bohaté pôdy, ale po usadení znáša aj určité sucho.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Skvelé pre prérie alebo lúky , chatové záhrady , poľné kvetinové záhrady a postele a hranice .
  • Rozmnožujte semenami. Nestratifikované semená zasejte na jeseň alebo stratifikované semená na jar.
  • Silphium perfoliatum sa stalo invazívnym v Novom Anglicku, kde bolo zavlečené.
  • Pochádza z východnej časti Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Silphium
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 4' – 8' (120 cm – 240 cm)
Šírenie 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Medzery 36' (90 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rastlina zásluh, Showy
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Maine,Massachusetts,Maryland,New Jersey,New York,Pennsylvánia,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka