Sladká vlajka

Sladká vlajka

Sladká vlajka, Trstina, Flagroot, Sweet Cane, Sweet Grass, Sweetroot, Sweet Rush, Acorus americanus, Acorus calamus var. americký


Ideálny do vlhkých oblastí, Acorus calamus (Sweet Flag) je rozložitá, okrajová vodná trvalka tvoriaca trs vztýčených, mečovitých, jasne zelených listov zdobených jedným mierne zvlneným okrajom a výraznou strednou žilou. Koncom jari nesie táto rastlina nenápadné zelenožlté kvety v prstovitých súkvetiach dlhých 5 až 10 cm, ktoré ustupujú drobným červenkastým bobuľkám. Rozdrvené lístie aj podpníky majú príjemnú aromatickú vôňu. Skvelá voľba na naturalizáciu, Sweet Flag je celkom všestranný v záhrade a vytvára dekoratívny akcent lístia vo vodných záhradách a okolo rybníkov.

  • Rastie ľahko asi 24-30 palcov na výšku (60-75 cm) a 18-24 palcov na šírku (45-60 cm). Táto rastlina sa časom pomaly rozšíri podzemkami a vytvorí hustú pôdnu pokrývku. Nepovažuje sa za invazívne.
  • Teší sa plné slnko až polotieň a darí sa mu stredná až mokrá pôdy. Rastie dobre v oboch bažinatých podmienkach vrátane plytkej stojatej vody do hĺbky 9 palcov (22 cm). Nenechajte pôdu vyschnúť. Popoludňajší tieň sa oceňuje v horúcom letnom podnebí.
  • Toto je pôvabná rastlina pre vodné záhrady , dažďové záhrady , okraj potoka alebo rybníka , a rašeliniská .
  • Nízka údržba , táto rastlina je vo všeobecnosti bez chorôb a škodcov .
  • Rozmnožujte delením podzemku na začiatku vegetačného obdobia. Hrniec a výsadbu vysádzajte až vtedy, keď je úplne usadený. Rozdeľte každých pár rokov, aby ste zabránili preťaženiu.
  • Zavlečené do Severnej Ameriky na liečebné, okrasné a iné účely. Sweet Flag pochádza z Indie, Strednej Ázie a pravdepodobne východnej Európy.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 10
Tepelné zóny 2 – 11
Klimatické zóny 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Vodné rastliny, okrasné trávy, trvalky
Rodina rastlín Acorus - sladké vlajky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 24' (60 cm)
Potreby vody Vysoká
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Zle odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Maine,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Washington,Skalnaté hory,Montana,Juhovýchodná,Virginia
Tolerancia Mokrá pôda
Použitie v záhrade Bažinaté záhrady,Zemné kryty,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady,Vodné záhrady
Záhradné štýly Neformálne a Chata