Solidago altissima (Tall Goldenrod)

Solidago altissima (Tall Goldenrod)

Tall Goldenrod, Late Goldenrod, Canadian Goldenrod, Canada Goldenrod


Solidago altissima (Tall Goldenrod) je rizomatózna, rozložitá trvalka, ktorá sa môže pochváliť vysokými, vzpriamenými, centrálnymi stonkami pokrytými úzko kopijovitými listami, 10-15 cm dlhými, zvyčajne s malými zubami pozdĺž okrajov. Na jeseň nesie na jednej strane klenutých konárov husto zbalené zhluky tmavožltých kvetov. Jedna rastlina môže produkovať až 1500 malých žltých hlávok vo veľkom kužeľovom zoskupení. Tall Goldenrod, atraktívna pre včely, motýle a chrobáky, poskytuje odvážny farebný nádych v neskorej záhrade. Tento pekný druh, nenáročný na pestovanie a nenáročnú starostlivosť, sa rýchlo šíri plazivými podzemkami a samovýsevom a vytvára husté kolónie. Je to dobrá voľba pre prérie a lúky. Solidago altissima je štátna divoká kvetina Južnej Karolíny.

  • Dorastá do výšky 2-6 stôp (60-180 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko až polotieň v priemer , suché až vlhké , dobre odvodnené pôdy .Dobre sa darí v suchej pôde a na miestach, ktoré boli narušené človekom. Raz bola zavedená určitá tolerancia voči suchu.
  • Dôležitá zložka neskorej sezóny chatové záhrady , prérie a lúky kde dodáva farbu a textúru.
  • Deadhead strávil kvety, aby sa zabránilo samovýsevu.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na múčnatku.
  • Rozmnožujte semenami alebo delením trsov.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 10
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Solidago – zlatobyľ
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jeseň
Výška 2' – 6' (60 cm – 180 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho
Priťahuje Vtáky, Motýle
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka