Solidago canadensis (Kanada Goldenrod)

Solidago canadensis (Kanada Goldenrod)

Zlatobýľ kanadský, Zlatobýľ kanadský, Zlatobýľ vysoký, Zlatobýľ obrovský


Solidago canadensis (Canada Goldenrod) je rizomatózna, rozložitá trvalka pýšiaca sa vysokými, vzpriamenými, centrálnymi stonkami pokrytými úzko kopijovitými, ostro zubatými, zelenými listami, dlhými 15 cm. Koncom leta až neskorej jesene nesie na jednej strane klenutých konárov husto zbalené zhluky žltých kvetov. Zlatobýľ kanadský, atraktívny pre včely a motýle, poskytuje v neskorej sezóne výrazné farebné odtiene. Tento pekný druh, nenáročný na pestovanie a nenáročnú starostlivosť, sa rýchlo šíri plazivými podzemkami a samovýsevom a vytvára husté kolónie. Je to dobrá voľba pre prérie a lúky.

  • Dorastá do výšky a šírky 4-5 stôp (120-150 cm).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo svetlý odtieň , v priemer , mierne kyslé, suché až stredné , dobre odvodnené pôdy .
  • Dôležitá zložka neskorého leta a jesene chatové záhrady , prérie a lúky kde dodáva farbu a textúru.
  • Deadhead strávil kvety, aby sa zabránilo samovýsevu.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na chrobáky, vošky, hrdzu, múčnatku a škvrnitosť listov.
  • Rozmnožujte semenami.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Solidago – zlatobyľ
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu leto (neskoro)
jeseň
Výška 4' – 5' (120 cm – 150 cm)
Šírenie 4' – 5' (120 cm – 150 cm)
Medzery 60' (150 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Priťahuje Vtáky, Motýle
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka