Sphaeralcea coccinea (Scarlet Globemallow)

Sphaeralcea coccinea (Scarlet Globemallow)

Slez guľôčkový, kalich guľôčkový, slez medený, slez prérijný


Sphaeralcea coccinea (Scarlet Globemallow) je málo rozložitá, dlhoveká trvalka, ktorá sa môže pochváliť množstvom sýtooranžových až tehlovočervených kvetov, širokých 2,5 cm, od polovice jari do jesene. Kvety zoskupené v hustých, krátkych strapcoch poskytujú včelám a motýľom bohatý zdroj peľu a nektáru. Sú nesené na štíhlych stonkách pokrytých striedavými, dlaňovito laločnatými listami. Stonky aj listy sú zvyčajne pokryté hustými hviezdicovitými chĺpkami, vďaka ktorým vyzerajú svetlozelené až striebristo zelené. Scarlet Globemallow má hlboký koreň, ktorý môže zostať nerozvetvený po dobu 3 stôp (90 cm), kým sa rozdelí na bočné korene. Scarlet Globemallow sa šíri rizómami a samovýsevom a môže vytvárať zhluky alebo rozsiahle kolónie. Jedna rastlina môže produkovať až 1 860 semien. Hodovať sa na nich bude množstvo vtákov a drobných cicavcov. Scarlet Globemallow, odolný voči suchu a rušivým vplyvom, je ideálny pre xeriscaping a záhradníctvo s nízkou spotrebou vody. Je tiež cenný na kontrolu erózie a obnovu narušených suchých a polosuchých lokalít.

  • Dorastá do výšky 4-16 palcov (10-40 cm).
  • Prospieva v plné slnko v suché , dobre odvodnené pôdy . Toleruje širokú škálu pôdnych typov od piesočnatých cez hlinité až po štrkové až alkalické a stredne zasolené pôdy. Darí sa mu vo veľmi suchých, chudobných vápencových pôdach. to je extrémne odolné voči suchu a neznáša tienisté podmienky. Počas veľmi suchých podmienok zhadzuje listy a dostáva sa do vegetačného pokoja.
  • Je to skvelý kandidát na postele a hranice , skalky , stredomorské záhrady , púšť alebo polopúštne záhrady, alebo suché svahy .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami . Dávajte pozor na kobylky.
  • Rastliny Sphaeralcea sú dôležitým zdrojom krmiva pre niekoľko hlodavcov, králikov, jeleňov a antilop. Prezeranie jeleňov často spotrebuje všetko lístie a zostane len drevnatý základ
  • Po odkvitnutí zrežte, aby sa rastlina omladila.
  • Rozmnožuje sa semenami a podzemkami. Na jar vysejte ošetrené semená alebo odoberte odrezky z podzemkov.
  • Pochádza zo strednej a západnej časti USA, západnej Kanady a severného Mexika.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 8
Typ rastliny Trvalky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 4' – 2' (10 cm – 60 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Nápadné, Evergreen
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Iowa,Kansas,Minnesota,Nebraska,Severná Dakota,Južná Dakota,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada,Préria a lúka