Sphaeralcea munroana (Munro's Globemallow)

Sphaeralcea munroana (Munro's Globemallow)

Munro's Globemallow, White-stem Globe-slez, Orange Globemallow, Desert Slez, Whitestem Globemallow, Malva munroana, Nuttallia munroana, Malvastrum munroana, Malveopsis munroana


Jeden z klenotov suchého západu Spojených štátov, Sphaeralcea munroana (Munro's Globemallow) je atraktívny viacvetvový trvalkový podker pýšiaci sa množstvom žiarivých svetlooranžových až tehlovočervených miskovitých kvetov s priemerom 0,75 palca (2 cm), od konca jari do polovice leta. Kvety, ktoré sa pestujú v nápadných zhlukoch pozdĺž vzpriamených stoniek, poskytujú bohatý zdroj peľu a nektáru motýľom a mnohým druhom včiel. Stonky a malé, striebristo zelené, 3-5 laločnaté listy, 2,5 palca dlhé (6 cm), sú pokryté jemnými bielymi chĺpkami, ktoré im dodávajú mierne drsnú štruktúru. Munro's Globemallow, nenáročná rastlina v záhrade, je prispôsobená suchým oblastiam s otvorenou expozíciou. Odoláva suchu, často rastie v skalnatej piesočnatej pôde. Je ideálny pre vodné hranice, skalky, brehy, púštne kríky, pozdĺž príjazdových ciest a chodníkov a je vhodný aj na výsadbu v nádobách.

  • Dorastá do výšky 24-36 palcov (60-90 cm) a 18-24 palcov na šírku (45-60 cm).
  • Prospieva v plné slnko v piesková alebo hlinitý , dobre odvodnené pôdy . Nerastie dobre v hlinitých pôdach. Odolný voči suchu po založení.
  • Je to skvelý kandidát na postele a hranice , skalky, alebo stredomorské záhrady .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami . Dávajte pozor na hubový patogén hrdze (Puccinia sherardiana).
  • Rastliny Sphaeralcea sú dôležitými zdrojmi krmiva pre množstvo hlodavcov, králikov, jeleňov a antilop. Prezeranie jeleňov často spotrebuje všetko lístie a zostane len drevnatý základ.
  • Po odkvitnutí zrežte, aby sa rastlina omladila.
  • Rozmnožujte semenami. Semeno má nepriepustný obal semena a ak sa požaduje vysoká počiatočná klíčivosť, malo by sa pred výsadbou skarifikovať vriacou vodou alebo iným spôsobom.
  • Pochádza zo západu Severnej Ameriky. Vyskytuje sa v Britskej Kolumbii a v západných štátoch Washington, Idaho, Montana, Wyoming, Colorado, Utah, Nevada, Oregon a Kalifornia.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 10
Tepelné zóny 8 – 12
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky, kríky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 18' – 24' (45 cm – 60 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Nápadné, polo-stále zelené
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada
Tolerancia Sucho, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje,Terasa a kontajnery,Hranice na strane steny
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada