Sycamore (Kalifornia Sycamore)

Sycamore (Kalifornia Sycamore)

California Sycamore, Western Sycamore, Aliso


Rýchlorastúci Platanus racemosa (California sycamore) je veľký opadavý strom ozdobený mohutným súdkovitým kmeňom a otvorenou, nepravidelnou korunou hrubých, rozložitých, elegantne skrútených konárov. Kalifornský sycamore, ktorý je zvyčajne zdobený pevným jediným kmeňom, sa často rozvetvuje do viacerých alebo naklonených kmeňov. Lístie veľkých, dlaňových, svetlozelených listov sa na jeseň zahreje do odtieňov zlatej, žltej alebo oranžovej. Malé, nenápadné kvety sa objavujú na jar v zaoblených strapcoch. Po samičích kvetoch nasledujú v lete a na jeseň malé, chlpaté, visiace gule. Jednou z najvýraznejších čŕt kalifornského platanu je škvrnitá kôra, ktorá sa v škvrnách odlupuje a vytvára atraktívnu mozaiku bielej, hnedo béžovej, ružovošedej a svetlohnedej. Majestátny a ušľachtilý strom, ktorý znáša extrémne horúčavy a vietor. Platanus racemosa s dlhou životnosťou (viac ako 150 rokov) je malebným tienistým stromom aj okrasným stromom.

  • Dorastá do výšky 30 – 80 stôp (9 – 24 m) a šírky 20 – 50 stôp (6 – 15 m). Pridáva 36 palcov za rok (90 cm).
  • A plné slnko až polotieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v suché až stredné , dobre odvodnené pôdy . Najlepšie vo vlhkých pôdach, ktoré nevysychajú. Stredne znáša soľ a sucho, keď sa usadí.
  • Odolné voči verticiliu. Dávajte pozor na vrtáka, lykožrúta, šupiny, svilušky, antraknózu, armillaria, phytophthora, imelo, apignomonia venata a hnilobu koreňov.
  • Kalifornský platan má agresívny koreňový systém. Pri výsadbe stromu na ulici sa uistite, že máte medzi chodníkom a obrubníkom aspoň 12 stôp (360 cm).
  • Rozmnožujte sa stratifikovanými semenami.
  • Pochádza z Kalifornie, Mexiko.

Požiadavky

Otužilosť 7 – 10
Klimatické zóny 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Stromy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 30' – 80' (9m – 24m)
Šírenie 20' - 50' (6m - 15m)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia
Priťahuje Vtáky
Záhradné štýly Préria a lúka