Vaccinium elliottii (Elliottova čučoriedka)

Vaccinium elliottii (Elliottova čučoriedka)

Elliott's Blueberry, High Bush Blueberry, Mayberry, Cyanococcus elliottii


Vaccinium elliottii (čučoriedka Elliottova) je mnohokmenný, opadavý ker s huňatým, zaobleným habitusom s viacerými ročnými obdobiami. Na začiatku jari sa na holých stonkách objavujú atraktívne zhluky malých, urnovitých, bielych kvetov. Po nich nasledujú bohaté, šťavnaté a jedlé čierne bobule na začiatku leta - potešenie pre vtáky, voľne žijúce zvieratá a ľudí! Môžu sa konzumovať čerstvé a sú chutné v koláčoch, tortách, džemoch a zaváračkách. Eliptické, zúbkované, lesklé tmavozelené listy, 2,5 cm dlhé, sa sfarbujú do nádherných šarlátových odtieňov a zostávajú na kríkoch neskoro do zimy. Včely sú primárnymi opeľovačmi kvetov čučoriedok a sú nevyhnutným partnerom pri produkcii čučoriedok. Kvety bohaté na nektár priťahujú aj motýle. Vetvičky čučoriedky Elliottovej sú pre jeleňov dôležitou pomôckou. Čučoriedka Elliott's Blueberry, cenená pre svoje bobule a brilantné jesenné lístie, je vynikajúca na okrajoch kríkov alebo sa pestuje ako živý plot.

  • Dorastá do výšky a šírky 4-6 stôp (120-180 cm).
  • A plné slnko až polotieň ľubovník, táto rastlina sa najlepšie pestuje v vlhký , kyslá pôda , a dobre odvodnené pôdy . Najlepšia produkcia ovocia sa vyskytuje na plnom slnku. Vyhnite sa pôdam s vápnom. Vysádzajte na chránenom mieste. Odolný voči suchu po založení.
  • Ideálne pre pobrežné záhrady , chatové záhrady , naturalizovaných oblastiach , ako exemplár, alebo v hromadné výsadby . Môže sa pestovať ako a živý plot alebo zástenu tiež. Skvelý plodiaci ker s rododendronmi a azalkami.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte si pozor na hnilobu koreňov, rakovinu trstiny, pleseň a botrytídu. Plody môžu byť ovplyvnené červotočom, červotočom čerešňovým a drozofilou škvrnitou.
  • Po dozretí plodov ostrihajte rastlinu, aby ste zabránili jej prílišnej výške.
  • Rozmnožujte semenami, delením, vrstvením alebo odrezkami stoniek.
  • Pochádza z juhovýchodnej a južnej časti Spojených štátov, od juhovýchodnej Virgínie na juh po Floridu a na západ po Arkansas a Texas.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Typ rastliny Ovocie, kríky
Rodina rastlín Vaccinium - Čučoriedky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 4' – 6' (120 cm – 180 cm)
Šírenie 4' – 6' (120 cm – 180 cm)
Medzery 48' – 72' (120 cm – 180 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyselina
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Juhozápad,Texas
Tolerancia Sucho
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Živé ploty a zásteny,Terasa a kontajnery
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata,Préria a lúka

Sprievodcovia s Vacciniom - Čučoriedky