Verbesina encelioides (zlatá korunková brada)

Verbesina encelioides (zlatá korunková brada)

Cowpen Daisy, Golden Crownbeard, Butter Daisy


Verbesina encelioides (Zlatá korunková brada) je rýchlo rastúca jednoročná s množstvom jasne žltých kvetov s priemerom až 5 cm na vrchole vzpriamených, tuhých, rozvetvených stoniek pokrytých striedavými alebo protiľahlými, zubatými, takmer trojuholníkovými, striebristo zelenými. listy. Každý kvet, ktorý kvitne od jari do jesene, obsahuje 8-15 žltých lúčov so zárezmi a stredovým kvetinovým kotúčom s 80 až 150 rúrkovými žltými kvietkami. Tento americký rodák, ktorý je hostiteľom motýľov a molí, rád rastie v narušených pôdach, kde počas dlhej sezóny pôsobí pôsobivo. Golden Crownbeard prináša čaro prérie pozdĺž steny plota a je ideálny pre záhrady s divokými kvetmi.

  • Dorastá do výšky 2-5 stôp (60-150 cm). Voľne osivo v optimálnych podmienkach.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v suché , dobre odvodnené pôdy . Darí sa mu v chudobných alebo bohatých pôdach a je sucho tolerantný .
  • Ľahko sa pestuje , pomerne bez škodcov a chorôb , Golden Crownbeard je obľúbený včely a motýle , ale je jeleňmi ignorovaná .
  • Vítaný doplnok k hranice , naturalizovaných oblastiach , chatové záhrady , prérie a lúky .
  • Rozmnožujte semenami. Nechajte semiačka na rastline zaschnúť. Odstráňte a zbierajte semená.
  • Pôvodný rozsah sa rozprestiera od Kalifornie po Arizonu, Nové Mexiko po Texas, Utah, Colorado, Montana, na východ po Kansas a pokračuje na juh do Mexika.

Požiadavky

Otužilosť 2 – 11
Typ rastliny Letničky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 5' (60 cm – 150 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Iowa,Kansas,Michigan,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Južná Dakota,Severovýchod,Massachusetts,Maryland,New Jersey,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Severozápad Pacifiku,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Louisiana,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka