Vysoký Boneset

Vysoký Boneset

Vysoký Thoroughwort, Vysoký Boneset, Eupatorium saltuense


Eupatorium altissimum (Tall Boneset) poskytuje koncom leta veľké záveje mliečnobielych kvetov, je rizomatózna trvalka so vzpriamenými stonkami pokrytými protiľahlými, krátko stopkatými kopijovitými listami, dlhými 5-16 cm. Od polovice leta do jesene sa na koncoch stoniek objavujú veľké strapce s plochým vrcholom, široké až 8 palcov (20 cm), husto posiate malými bielymi kvetmi bez lúčov. Kvitnúce asi 6 týždňov, kvety sú atraktívne pre motýle a opeľovače pri hľadaní nektáru. Tall Boneset, pôvodom zo suchých horských prérií, otvorených lesov, húštin, čistiniek a polí vo východnej a strednej Severnej Amerike, poskytuje záhradu a kvety v neskorej sezóne v čase, keď môže byť výber obmedzený. Ide o najjednoduchšiu súpravu na pestovanie v suchých slnečných oblastiach. Tall Boneset je vhodný na pestovanie v pôvodnej rastlinnej záhrade, v zadnej časti zmiešaného záhona alebo ako pôdna pokrývka exponovaných miest.

  • Dorastá do výšky 2-6 stôp (60-180 cm) a 2-3 stopy šírky (60-90 cm). Šíri sa samovýsevom a vegetatívne cez podzemky.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko až polotieň v suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Po založení odolná voči suchu.
  • Skvelé pre poľné kvetinové záhrady , chatové záhrady , prérie a lúky , pôvodné rastlinné záhrady, a naturalizovaných oblastiach .
  • Žiadne vážne problémy s hmyzom alebo chorobami. Odolný voči jeleňom.
  • Deadhead, aby sa zabránilo nechceným semenáčikom. Po prvom mraze zredukujte.
  • Rozmnožujte semenami.
  • Široko distribuovaný vo väčšine východných a centrálnych štátov Spojených štátov od Texasu a Nebrasky na východ po Floridu a na sever po New York, Massachusetts a Connecticut.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Eupatorium - Joe-Pye Weeds
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 6' (60 cm – 180 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 30' – 36' (75 cm – 90 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Massachusetts,Maryland,New Jersey,New York,Pennsylvánia,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Zemné kryty
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka